دَرِگِزک
معرفی روستای تاریخی ، گردشگری درگزک شهرستان کوهبنان  

خورشید همیشه تابنده درگزک ، نگهبان همیشگی آکواریوم طبیعی و زائر با صفای پیر درگزک

ساکن کهن سال روستای تاریخی درگزک کوهبنان

اگر چه گرد پیری بر چهره اش نشسته ولی از مهرش چیزی نکاسته است.

ساکن سالهای متمای روستای درگزک که حالا کم کم می رود تابه شخصیت های افسانه ای بدل شود . دیگر نمی شود کسی از روستای تاریخی و گردشگری درگزک دیدن کند و نام او نشنود .

نامش همپای آکواریوم طبیعی ، خانه های صخره ای و دستکند ، برج تاریخی روستا ، چنار و پیر درگزک برده می شود .

خورشید زمینبرچسب‌ها: خورشید زمین, نگهبان همیشگی آکواریوم طبیعی
[ یکشنبه بیست و نهم بهمن 1391 ] [ 22:10 ] [ ا.م.ک ]

بعد از دیدار گردشگران آلمانی از روستای تاریخی درگزک کوهبنان اینبار نوبت به کاترین فرانسوی رسید تا از میمند شمال استان کرمان و مجموعه گردشگری روستای درگزک بام فرهنگی کرمان دیدن کند.

کاترین که از شاگران خانم سوفی است  همان کسی که سالها نه چندان دور به جهت  انجام تحقیقات مردم شناسی حدود 2 سال ساکن کوهبنان بود. 

حالا او نیز به مانند استاد خود و به احتمال قریب به یقین این گنج نهفته و این در یتیم در دل کویر یعنی کوهبنان را برای بازدید خود انتخاب کرده است و به گفته خود وی رنج سفر طول و دراز را به جان خریده است تا به لحظاتی را به تماشای  گل خشبوی گلستان ایران یعنی کوهبنان و نگین درخشان این شهر تاریخی روستای درگزک بنشیند.
برچسب‌ها: از جولیای آلمانی تا کاترین فرانسوی, خانم سوفی
[ یکشنبه بیست و نهم بهمن 1391 ] [ 21:50 ] [ ا.م.ک ]
[ جمعه بیست و هفتم بهمن 1391 ] [ 23:39 ] [ ا.م.ک ]
IMG_1857

۷۲ عارف : یک گروه گردشگر آلمانی شهرستان زیبا و تاریخی کوهبنان را برای سفر انتخاب کردند و در حال گشت و گذار در مناطق بکر بام فرهنگی استان کرمان هستند.


به گزارش پایگاه خبری ۷۲ عارف کوهبنان، یک گروه از توریست‌های آلمانی به خطه زیبای کوهبنان سفر کرده‌اند تا از نزدیک با جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری این شهرستان آشنا شوند، این گروه قصد دارند، سه روز در کوهبنان بمانند و از تمام مناظر طبیعی و آثار تاریخی این شهرستان بازدید کنند.

این گردشگران آلمانی در ابتدای سفر خود به روستای تاریخی درگزک شهرستان کوهبنان رفتند و از نزدیک از خانه‌های دست‌کند در دل کوه‌ها، آکواریوم طبیعی با ماهی‌های قرمز ۱۸ ساله، رودخانه آب شور، برج‌ها و کلوت‌های این روستا بازدید کردند و این روستای بکر و دست‌نخورده مورد توجه آنها قرار گرفت، توریست‌های آلمانی از تلاش‌های فرماندار کوهبنان که نقش اصلی را در معرفی شهر تاریخی کوهبنان به آنها داشته تشکر کردند.

این گردشگران خارجی از آرامگاه محمد شهید کوهبنانی، قلعه دختر، تخت لطیفی، سنگ نوشته، مدرسه عرفان اسلامی شیخ ابوسعیدابوالخیر، مزار ۷۲ عارف، چهار امام‌زاده بی‌بی عصمت، بی‌بی خاتون، سلیمان‌شاه و زیدبن‌علی، درختان سبل روستای سبلا، روستاهای تاریخی کهن، افزاد و رتک، آثار و جاذبه‌های تاریخی دهستان ده‌علی، مسجد جامع کوهبنان واقع در محله انصار، بازار قدیمی کوهبنان، آسیاب‌های هشت‌گانه ابی، پارک تفریحی ولایت و تپه‌های مشرف به امام‌زاده بی‌بی عصمت و چشمه آب گرم بازدید کردند.

همچنین برای نخستین بار در تاریخ فعالیت معادن زغال‌سنگ نخستین گروه از سیاحان و گردشگران خارجی به اعماق ۵۷۰ متری زمین رفتند و از نزدیک در جریان کار و فعالیت کارگران معادن و سختی کار این قشر زحمتکش اما بی‌ادعا قرار گرفتند.

فرماندار کوهبنان در جمع این گروه گفت: شهرستان کوهبنان که در شمالی‌ترین نقطه استان کرمان و همجوار با استان‌های‌ یزد و خراسان‌ جنوبی قرار دارد، دارای داشته‌ها و ظرفیت‌های مختلف در ابعاد فرهنگی، مذهبی، سیاحتی، زیارتی، طبیعی و گردشگری است به گونه‌ای که این سرزمین در تاریخ بزرگان، شاعران، ادیبان، ریاضی‌دانان، پزشکان، عرفا، مشاهیر به ویژه عالمان دینی و مذهبی فراوانی را در دامان خود پرورش داده که در تاریخ منشاء خیر و برکت فراوان بوده‌اند.

منصور متقی بیان کرد: شهرستان کوهبنان دارای آثار و ابنیه تاریخی فراوانی است که این ویژگی سبب شده سیاحان و گردشگران فراوان داخلی و خارجی طی ایام گذشته به این سرزمین سفر کنند به گونه‌ای که مارکوپولو نخستین سیاح خارجی از کوهبنان به عنوان شهری بزرگ و آباد یاد کرده و از آثار تاریخی و صنایع دستی این شهر تعریف کرده و از آینه‌های فولادی و توتیای تولیدی کوهبنان به عنوان سوغات برای ملکه چین برده است.

وی گفت: تعداد زیادی از مردم بام فرهنگی استان کرمان با حضور در اعماق ۵۷۰ متری زمین سخت‌ترین کار دنیا را با عشق و علاقه  انجام می‌دهند، لذا این قشر زحمتکش علاوه بر کسب روزی حلال در رونق اقتصاد کشور خود نقش مهمی دارند.


برچسب‌ها: گشت و گذار آلمانی‌ها در بام فرهنگی کرمان
[ پنجشنبه بیست و ششم بهمن 1391 ] [ 23:13 ] [ ا.م.ک ]
منصور متقی

منصور متقی مردی که از عصر خود فراتر است

در فرهنگ و افسانه های ملل اسطوره ها کسانی هستند که فراتر از توان افراد معمولی به کارهایی دست می زنند که آنها را زبانزد خاص و عام می کند. بسیاری از این آدمهای خارق العاده البته مخلوق ذهن و آرزوهای مردم هستند و در عالم واقعیت وجود ندارند اما هستند افرادی که در زندگی واقعی شان کارهایی انجام می دهند که با همان افسانه ها و اسطوره ها برابری می کنند. یکی از این اسطوره ها «منصور متقی» فرماندار سختکوش و پرتلاش کوهبنان است که در مدت کوتاه خدمت خود منشا خدمات ارزنده ای برای کوهبنان بوده است به طوری که آثار این خدمات سالیان متمادی باقی خواهد ماند.

«متقی» در این چند ماهه که به عنوان فرماندار کوهبنان مشغول خدمت شده نشان داده که اگر فردی باانگیزه خدمت به مردم وارد میدان شود تا چه حد موفق خواهد بود. او نشان داده که پتانسیل و انرژی و میزان خدمتگزاری یک فرماندار تا چه اندازه ظرفیت دارد و چه مقدار می توان از این جایگاه مهم برای خدمت به مردم و توسعه و پیشرفت کوهبنان بهره برد.

کار مداوم شبانه روزی، ملاقات های مردمی متعدد، سخنرانی های مداوم و اجرای طرح های متعدد تقریباً هیچ گاه در کوهبنان سابقه نداشته است. کارهایی بود در این شهر کسی باور نمی کرد شدنی باشد، کارهایی که بعضاً فقط حرفش زده می­شد، ولی عملی نمی شد. اما «متقی» آمد و با شجاعت و جسارت تن به کار و تلاش داد و ثابت کرد که مرد کار و اهل عمل است.

«متقی» در این چند ماهه فقط کار کرد و کار کرد و امروزه کارنامه ای درخشان و تحسین برانگیز از زحمات او در جلوی دیدگان اهالی کوهبنان قرار دارد. او جسورانه کار می کند و فکر اندیشه های خلاق را با مدیریت دُرستش به جنبش در می آورد. او به تمام افرادی که برای توسعه و آبادانی شهرمان تلاش می کنند صمیمانه دست یاری می دهد و این صداقت و مدیریت و جرأت همزمان اوست که تحسین برانگیز شده است.

آری «متقی» برای خدمت رسانی به مردم، سر از پا نمی شناسد و تدبیر و تعقلش در مدیریت کارها، ستودنی است و اکنون ما در برابر زحمات و تلاش های شبانه روزی این فرماندار سخت کوش دلمان می خواهد کاری کنیم و چیزی بگوییم اما می دانیم که در قلم و بیان ما نمی گنجد وصف این بزرگی. دلمان می خواهد تمام قد بایستیم و دست بر سینه ارادت خود را نشان دهیم اما این ناچیز است و حق مطلب را ادا نخواهد کرد. در برابر زحمات بی دریغ مردی که ز عصر خود فراتر است. بدون شک «متقی» در قلب های مردم کوهبنان ماندگار شده است و هم چنان خواهد ماند.

بدون شک «متقی» در قلب های مردم کوهبنان ماندگار شده و همچنان خواهد ماند.

کاش روش و منش او ملکه ذهن و جان همه مسئولان شهر ما شود که در آن صورت سرنوشت به گونه ای دیگر برای ما رقم خواهد خورد.

محمود جعفری


برچسب‌ها: متقی, فرماندار کوهبنان, مردی فراتر از زمان
[ سه شنبه بیست و چهارم بهمن 1391 ] [ 11:55 ] [ ا.م.ک ]

با عرض سلام و خسته نباشید :

ما جمعی از جوانان ولایتمدار شهرستان کوهبنان ضمن عرض تقدیر و تشکر از زحمات شبانه روزی فرماندار محترم و دوست داشتنی ، بعرض بعضی از همشهریان که نمی توانند شاهد پیشرفت شهرشان باشند برسانیم....

 


برچسب‌ها: متقی, فرماندار محبوب کوهبنان, مهندس متقی
ادامه مطلب
[ یکشنبه هشتم بهمن 1391 ] [ 19:53 ] [ ا.م.ک ]

آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون ...

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون هنوز نمی دانید که فرمانداری یعنی اینکه مثل بعضی از آقایان در دفتر کارتان بنشینید و فقط دستور بدهید و یا اگر خواستید لطفی کنید بعضی اوقات در یک جلسه حضور یابید!

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید زیرا سفره های رنگین را رها کرده و سر فقیرترین سفره ها نشسته و با بدبخت ترین مردم هم سفره و هم کلام می شوید! نمی دانید که مردم فقیر و بیچاره نمی توانند برای شما کاری کنند و نباید برای آنها وقت بگذارید!

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون هنوز نمی دانید به جای اینکه مدام به روستاهای محروم و دورافتاده ده علی- جور- رتک- کهن- شکر آباد- پشتکوه درگزک و ... سفر کنید باید هر روز به کرمان و تهران تشریف فرما شوید و در هتل های پنج ستاره اقامت نمائید تا یک فرماندار با کلاس باشید!

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون بسیاری از پروژه های ناتمام که پیش تر به فراموشی سپرده شده بود را  در مدتی کوتاه تکمیل نمودید و این در حالی بود که برخی از این پروژه ها سال ها بود که به حال خود رها شده بود و کم کم می رفت که به آثار باستانی بپیوندند!

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون کوهبنان را که حتی در استان کرمان ناشناخته بود و نامش به گوش خیلی ها نخورده بود بام فرهنگی استان لقب دادید و با اقدامات گسترده خود این شهر را در سطح استان و کشور مطرح کردید!

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون فرماندار که این قدر بی کلاس نیست! فرماندار که نباید پیش مردم برود، باید مردم نزد او بیایند، آن هم با کلی عذاب کشیدن و آخرش هم نتوانند او را ببینند!

* آقای متقی اصلاً آمدن شما به کوهبنان از همان اولش اشتباه بود، اینجا قوانین خاص خودش را دارد، شما سیاست بلد نیستید، ولی برخی مسئولان دیگر خوب سیاستی دارند که از هیچ به همه چیز رسیدند!

* آقای متقی کوهبنان جای شما نیست که می خواهید کار کنید. اینجا برخی آقایان خوابند، اگر کار کنید سر و صدا می کند که همه را بدخواب کرده اید!

آقای متقی اصلاً شما بدموقعی آمده اید که آنها را از خواب خرگوشی هم بیدار کرده اید! مگر نمی دانید که دوره این طور کار کردن ها و این طور زحمت کشیدن ها گذشته، و الآن باید فقط زرنگ بود و با کمی سیاست هم حمایت مردم و هم حمایت مسئولان را داشت!

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون نمی دانید که اگر می خواهید در کوهبنان همواره در مسند قدرت باشید باید هوای بعضی از آقایان را داشته باشید و کاری به کار آنها نداشته باشید تا زیراب شما را نزد استاندار نزنند!!

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون اینجا برخی ها دوست دارند الکی خوش باشند حال اگر میزی هم باشد که پشت آن چرتی بزنند و جدول روزنامه حل کنند می پذیرند چه بهتر ...!

* آقای متقی شما به درد فرمانداری نمی خورید چون ...

[ چهارشنبه چهارم بهمن 1391 ] [ 0:17 ] [ ا.م.ک ]

سکوت کردن به زحمات او جفاست برای منصور متقی فرماندار سختکوش کوهبنان…

سکوت کردن به زحمات او جفاست

برای منصور متقی فرماندار سختکوش کوهبنان…

یادداشتی از محمود جعفری کوهبنانی

کوهبنان، خاستگاه نجابت و عرفان و میعادگاه کرامت و بزرگواری سرزمینی است که در عرصه معنویت و کمال قامتی به بلندای همه روزگاران دارد. این شهرستان با تاریخ پرشکوه، فرهنگ غنی و چند هزار ساله و با عشق و علاقه مردمانش به انقلاب و حضور فعالانه آنان در صحنه های گوناگون شایستگی آن را دارد که به شهری زیبا، آباد و توسعه یافته تبدیل شود و اکنون با همت و تلاش دولت اصول گرا ما شاهد توسعه و پیشرفت نسبی این شهرستان هستیم و در این میان نقش فرماندار محبوب این شهرستان انکارناپذیر است.

آقای منصور متقی انسانی باتقوا، مدیر، مدبر، دارای روابط عمومی قوی و از یادگاران هشت سال دفاع مقدس است که پس از سالها تلاش و مجاهدت در دفاع از آرمانها و ارزشهای نظام و انقلاب و پاسداری از شرف و کیان ملت ایران و خدمت به مردم در عرصه های مختلف از زمانی که مسئولیت سنگین فرمانداری کوهبنان را پذیرا شده جهت عمران و آبادانی و توسعه این شهرستان اقدامات چشمگیری انجام داده که قابل تحسین است. و هر چند تعریف و تمجید و قدردانی از او کاری سترگ است، اما سکوت کردن هم خود جفا به زحمات بی دریغ اوست.

«متقی» چشمه جوشان کار و ابتکار است و مثل یک لوکوموتیو پرقدرت کم و هیاهو، دهها واگن سنگین را به دنبال خود می کشد. او در هر فرصتی که با مردم دیدار می کند یک دور تسبیح از انواع طرحها و اندیشه ها و اقدامات جدید را با شوق و ذوق و امیدواری تام و تمام مطرح نموده و از مردم کمک فکری و عملی می خواهد.

«متقی» معتقد است که باید جان بر کف بود و قدم در راه خدمت نهاد و شبانه روز تلاش کرد تا چالشها را شناسایی، راهکارها را یافته و امکانات را دریابیم. با همه مردم مشورت کنیم و با کمک اندیشمندان بهترین و قوی ترین طرحها را ارائه دهیم و ناکارآمدی را به تلاشگری و مدیریت قوی مبدل سازیم و گره از مشکلات و موانع عدم توسعه و عمران و اشتغال در شهرستان باز کنیم و تا نفس داریم در راه خدمت به مردم کوشش نماییم.

«متقی» که متولد شهر کویری بم است زندگی را از طبیعت آموخته و چون بید متواضع، چون سرو راست قامت، مثل صنوبر صبور، مثل بلوط مقاوم، چون رود روان، مثل خورشید با سخاوت و مثل ابر با کرامت است.

«متقی» منظومه شیدایی و شیوایی برای کوهبنان است که این شهر را «بام فرهنگی استان کرمان» لقب داده، لقبی که بار ها و بارها در گفتار ها و نوشته ها تکرار شده و به خاطره پر آوازه  ماندگار کوهبنان و کوهبنانی ها بدل شده است.

 «متقی» شگفتا مردی است که به فردای کوهبنان می اندیشد و دلش چنان برای این دیار می تپد که هیچگاه از خود نمی گوید و هیچ زمانی برای خود نمی خواهد و سر در چاه غم فرو برده و غصه ها و غم های خویش را  خود فرو می برد و هرگز بغض سینه مغمومش را منفجر نمی کند که مبادا چینی نازک دل مردم این دیار ترک بردارد. آری او هرگز مخالف و منتقد خویش را به شمشیر اهانت و قدرت نمی راند که در آیین قلندری او چنین عادت نیست. و هرچند کوردلان و حسودان شعاع وجودش را برنتابند، اما نام ماندگار« متقی» برای همیشه در لوح محفوظ کوهبنان به شگفتی و سترگی، تحسین، غرور و افتخار ثبت خواهد شد.

و اکنون اینجانب به عنوان یک روزنامه نگار خطاب به ایشان می نویسم: متقی عزیز ای فرماندار محبوب، بدان که ما اهالی کوهبنان با تمام بندبند وجودمان دوستت داریم که درباره تو نوشتن و از تو گفتن دشوار و سخت است که شرح مجموعه گل، مرغ سحر داند و بس.

ای فرماندار پر تلاش بدان ما هیچگاه بزرگی یاد و شکوه مرام سپیدت را از قاب خوش لحظه مان نخواهیم سترد و تو برای ابد در ضمیر یاد مردم کوهبنان خواهی ماند و لحظه مشعشعی از تاریخ فردای این دیار از آن توست که خود به مردمداری بی نظیر و تلاش و کوشش تحسین برانگیزت رقم زده ای.

گر من سخن نگویم در وصف روی و مویت         آیینه ات بگوید چندان که بی نظیری

محمود جعفری کوهبنانی

[ چهارشنبه چهارم بهمن 1391 ] [ 0:15 ] [ ا.م.ک ]

توهین خبرنگار انار پرس به فرماندار محبوب کوهبنان

در پی شایعه انتصاب آقای متقی فرماندار کوهبنان  به سمت فرمانداری شهرستان انار ، و تکاپوی مردم  این شهرستان در جهت شناخت فرماندار جدید النصب  این شهر ، فردی به اصطلاح خبرنگار از فرصت به دست آمده سو استفاده کرده و به قول معروف   خواسته از آب گل آلود ماهی بگیرد و در جهت اهداف شخصی   و احتمالاً عده ای  خاص دست به اقدامی  خارج از شئونات اخلاقی زده است و به  نقد غیر منصفانه  منصور متقی فرماندار محترم شهرستان کوهبنان پرداخته است .

در این اقدام فرد خاطی ابتداً بدون ذکر منبع تعدادی از افراد را کاندیدای  احتمالی انتصاب فرمانداری انار معرفی کرده است که  آقای منصور متقی هم یکی از گزینه ها معرفی شده توسط این فرد می باشد و جالب تر اینکه از بین این افراد تنها به نقد یک نفر(آقای متقی) هم پرداخته است .

جالبتر اینکه  این فرد کم سواد که بسیار کوشیده تا خود را با اطلاع و بسیار خبره جلوه دهد تنها از زاویه  تنگ نظری به کارنامه ی درخشان آقای متقی نگاه کرده است و موضوع پیش پا افتاده ای را که مدتها پیش در شهرستان حل و فصل شده  است را به نوعی پیرهن عثمان کرده است  و  حتی به این مطلب هم بسنده نکرده است و با لحنی بی ادبانه و  دور از نزاکت  آقای متقی را فردی نالایق  در امور اجرایی  شهرستان  کوهبنان  معرفی کرده است و چنین وانمود کرده است که  مردم انار به هوش باشید که فردی که قراره بعنوان فرماندار انار منصوب شود ناکارآمد است و توان اداره شهرستان انار را ندارد .

همه ی این موارد در حالی است که تلاش بی وقفه و شبانه روزی  و بدون چشم داشت این بزرگوار وعزیزان همکارش در مجموعه فرمانداری بر کسی پوشیده نیست .

این  اخبار سریالی  در  وبلاگ انار پرس  منعکس شده است .

 


برچسب‌ها: انار پرس, منصور متقی, فرماندار کوهبنان
[ دوشنبه دوم بهمن 1391 ] [ 12:34 ] [ ا.م.ک ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به پاس تقدیر و تشکر از زحمات بی وقفه و بی شائبه فرماندار سخت کوش ولایتمدار محبوب و عزیز شهرستان کوهبنان این وبلاگ در مورخ 1391/07/10 راه اندازی گردید تا بتواند گوشه ای از کارهای این بزرگوار و تمامی دوستان و همکاران صدیق را به تمام دنیا معرفی کند .
امکانات وب


تاریخ روز اوقات شرعی

موسيقي سنتي-بيكلام

كداهنگ براي وبلاگ